25 Nisan 2012 Çarşamba

Platoniklik sıkıntısı var bi de başımızda...


Platonik aşksekülerlikten çıkarak tinsele dönüşen aşk anlamına gelir. Ünlü düşünür Platon'un adından gelir.
Günlük Türkçe'de, karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında kullanılır.
Aslına göre gerçek sevgidir. Fiziksel doyum için değil, yani ilişkide olunan kişiyle gezmek, dolaşmak, öpüşmek vb. yapılabilir. Çünkü buradaki şart "doğal aşk" diyebileceğimiz bir şeydir.Kişinin kendisinin kendi olduğu için ona aşık olma durumudur.   Platonik aşk, bilinenin aksine, karşılıksız, imkansız aşk gibi anlamlara gelmemektedir. Platonik aşk, Platon'un Devlet adlı eserinden türemiş bir deyimdir. Devlet adlı eserinde Platon, olamayacak kadar ideal bir devleti tarif etmektedir. Devlet sadece ve sadece vatandaşlarının çıkarları için var olmalıdır. Hatta o kadar ileriye gider ki, devleti yönetenlerin filozof olması gerektiğini bile söyler. İşte bu kadar idealist bir düşünce zamanla, gerçekleşmesi mümkün olmayan, ama gerçekleşse ne kadar da güzel olur denilen arzulara tercüman olan bir deyim olan "Platonik" deyimini oluşturmuştur. "Platonik aşk" demekle,üremeye yönlendiren, üreme kurgulu "doğal-Tanrısal" aşk değil, aslında ideal aşk, ifade edilmektedir. [1]Bunu biliyor muydunuz ? Ben bilmiyordum vallahi..
Yaşanılan ortak sıkıntılardan biri olan "platonik aşk"ı günlük hayatımızda tamda bu manada kullanmıyoruz araştırmada dediği gibi .. Şimdi Platona bela okuyarak mı başlasak böyle bir şeyi başımıza çıkardı diye ?! yoksa yıllardır mutlaka hayatımızın bir anında yaşamış olduğumuz platonik aşklardan dolayı çektiğimiz sıkıntılardan mı başlasak bilemedim?.. Ya da şöyle yapalım zaten aklımızda onca soru varken bir de bunu çıkarmayalım ve sırasıyla ele alalım.Platon amcamız bugünkü anlamıyla kullanılacağını bilse söyler miydi bu kelimeyi sizce?Bence adam bu kadar ah alacağını bilseydi hiç girmezdi bu takım alengirli işlere ..Diğer seçeneğe geçelim : Küçüklükten beri yaşamışızdır mutlaka platonik bir aşk.. Küçükken öğretmenine, komşu oğluna (kızına),Y ada daha belirsiz olarak yolsa sürekli gördüğün birine.. Acıtmıştır mutlaka görünce,duyunca,ya da varlığını hissedince o kişiyi .. Yine somutluğa verdiğimiz değer bence bu soyutluğun en büyük nedeni ,, tipini beğenirsin hoşuna gider belki bir gün tanışma imkanı bulursun tanırsın ve tip artık her şey olmaktan çıkar çünkü kişilikte eklenir artık somutluğa,ve bir bakarsın karakter gelir siler her şeyi.Başka bir etki de; biz kızlardaki salak huylar sayesinde çocuk sana kesin aşıkmış gibi tanılar atılır ortaya.. "yaa baknsan sürekli bakıyoo" "arkdaşlarına bakarak bir şeyler söylüyo bizim hakkımızda" "kesin hoşlanıyo " vs..gibi şeyler söyleyen çevre faktörüdür.Bu APTAL alışkanlıklarımızdaan kurtulmanın vakti gelmedimi sizce de ??İşte onları atıp kendi düşüncelerimizi uyguladığımız gün platoniklikten sıyrılıp gerçekleri yaşamaya başlacağız.Umarım yazım kafanızda düşünce değişikliğine yol açmıştır ,açmadıysa" ben hala bildiğim yolda devam ederim üzülmek hoşuma gidiyo benim yea"diyosanız da güzel bir site buldum "platonik aşklara mesajlar"diye bi kısmı var hahah,,aşağıda seçtiklerimi söyleyin de bari karşı taraf için başlamayan duygular sona ersin,(bak hala kimse üzülmesin istiyorumm ) ! =)) seçilen örnek mesajlar;
Ne zaman Seni görsem kalbim yerinden oynuyor gözlerine baksam o an hayat donuyor ama bir sen görmüyorsun karşında duramıyorum :(

Karşılıksız sevgi benimkisi sana platonik bağımlı bir serseriyim, Sen ise Benden Habersiz Mahsum bir kedisin bebeğim.. **(bik' ten faili meçhul birisine )

Hayatı Seviyorum Seni Sevdiğim kadar Ama Seni görünce Hayatı unutuyorum Sen Kalıyorsun o an sadece benim dünyamda. ama sen beni görmüyorsun kendi dünyanda..

Seni hayal ediyorum geceleri Masamın Soğuk kenarında zaten hep hayal ediyorum seni olsanda olmuyor istemiyorsun beni.

Nasıl Sevdi Bu Kalp Seni Neden Sevdi Bu Kalp Seni? Sorularım Bende Saklı Sen Kimseden Habersiz Sadece Kalbimde Saklısın Bebeğim.. 
..
(yukardakiler tavsiye dışıı !!) Herkese bol gerçek aşklı günler diliyorummm ,,öpüldünüzz !!=))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder